pieseko
Kā iegūt Jaunzēlandes Working Holiday vīzu - pasaules piedzivojums

Kā iegūt Jaunzēlandes Working Holiday vīzu

Tie, kas seko lÄ«dzi mums blogā un sociālajos tÄ«klos, ir informēti, ka Å”obrÄ«d jau pus gadu dzÄ«vojamies pa Jaunzēlandi un baudām neticami skaisto dabu, ik pa laikam iekuļoties dažādos piedzÄ«vojumos. Nesen tapa raksts par pirmo darba pieredzi Jaunzēlandē, ko var skatÄ«t Å”eit. Bet, lai legāli strādātu Jaunzēlandē un tiktu pie iespējas Å”ajā pasakainajā valstÄ« uzturēties veselu gadu, ir jāiegÅ«st Working Holiday vÄ«za. Ā 

Jaunzēlandes working Holiday vÄ«zai var pieteikties jebkurÅ” vecumā no 18 lÄ«dz 30 gadiem. Nesen dzirdēju baumas, ka vecuma ierobežojums tuvākajā laikā varētu tikt palielināts lÄ«dz 35 gadiem, tomēr pagaidām nekas nav mainÄ«jies. Katru gadu Latvijai tiek pieŔķirtas 100 vÄ«zas un tās tiek atjauninātas ar katru 1. martu. VÄ«zai var pieteikties sekojot Å”ai saitei – Working Holiday.

Ja plāno pieteikties vÄ«zai, tad iesaku sākt ar plauÅ”u rentgena uztaisÄ«Å”anu, kuru var veikt tikai ARS, ar kuru Jaunzēlandes Imigrācijas dienestam ir lÄ«gums. Tas mums katram izmaksāja 35 latus, tagad droÅ”i vien ar eiro ievieÅ”anu cenas ir mainÄ«juŔās. Ir jāiet uz ARS un jāinformē par nepiecieÅ”amÄ«bu veikt plauÅ”u rentgenu Jaunzēlandes vÄ«zai. Ä¢imenes ārsta nosÅ«tÄ«jumu Ŕādam rentgenam diemžēl neviens nedos. Pēc rentgena saņemÅ”anas ir jāsaņem arÄ« speciālista slēdziens un Latvijā to var veikt pie LÄ«vijas Caunes Pasaules tirdzniecÄ«bas centrā, Elizabetes ielā 2. Tas papildus katram izmaksāja 5 latus.

Kad aizzÄ«mogotā aploksne ar slēdzienu saņemta, to pēc vÄ«zas pieteikuma apstiprināŔanas varēs sÅ«tÄ«t prom uz Jaunzēlandes tuvāko vēstniecÄ«bu Londonā. Latvija ir tuberkalozes riska zonā, lÄ«dz ar to, plauÅ”u rentgens vienmēr bÅ«s obligāta prasÄ«ba.

Tālākā procedūra ir vīzas pieteikuma anketas aizpildīŔana. Iesaku to veikt ļoti rūpīgi un vismaz 10 reizes visas atbildes pārbaudīt. PieteikŔanās vīzai notiek Ŕeit: https://www.immigration.govt.nz/

Lapā ir jāreÄ£istrējas un jāizveido savs profils, tad jāseko saitei uz WHS application page un jāsāk pildÄ«t anketa, nodroÅ”inoties ar pases datiem. Kad veidlapas bÅ«s aizpildÄ«tas, vÄ«za jāiesniedz un jāsamaksā nodeva apmēram 65 latu apmērā. To var apmaksāt ar maksājuma karti. 

Mums jau nākamajā dienā atnāca paziņojums uz e-pastu par nepiecieÅ”amÄ«bu nosÅ«tÄ«t savus plauÅ”u rentgenu rezultātus uz tuvāko vēstniecÄ«bu. To veicām no Portugāles, droŔības dēļ ar ierakstÄ«tu vēstuli, jo pāris vēstules, kuras esmu sÅ«tÄ«jusi no Portugāles pie saviem adresātiem tā arÄ« nenonāca. Pēc 10 dienām, nu jau Amsterdamā nakts vidÅ«, e-pastos saņēmām apstiprinājumu savām vÄ«zām. Pārējo nakti lielā prieka dēļ, vairs nevarējām aizmigt. 

Saskaņā ar vÄ«zu, katram iebraucot valstÄ« esot jābÅ«t vismaz 4200 dolāru (apmēram 2700 eiro), lai nodroÅ”inātu savu uzturÄ“Å”anos, bet esmu jau minējusi iepriekÅ”, ka mums Ŕādas summas nebija un neviens arÄ« neprasÄ«ja. Pārsvarā nejautā, bet ja māc Å”aubas, tad Å”o naudu var palÅ«gt kādam ieskaitÄ«t kontā, izprintēt konta izrakstu un pēc iebraukÅ”anas valstÄ« naudu atskaitÄ«t atpakaļ. Galvenais izskatÄ«ties pēc pārlaimÄ«ga bekpakera ar lielu mugursomu un platu smaidu. 

VÄ«zas iegÅ«Å”ana prasa nelielas grÅ«tÄ«bas un palielus izdevumus, bet es jums apsolu, ka tas ir visu pÅ«liņu vērts. Jaunzēlande ir fantastiska! Turklāt esot Å”eit, jÅ«s varēsiet strādāt pie viena darba devēja ne ilgāk par 3 mēneÅ”iem, iekrāt naudu tālākiem ceļojumiem un kārtÄ«gi izbaudÄ«t Ŕīs valsts pasakaino dabu. PatÄ«k kalni, nebeidzami pārgājieni, okeāns, sērfoÅ”ana, klintis un lietusmeži? Brauciet uz Jaunzēlandi.

Tālākās procedÅ«ras pēc iebraukÅ”anas valstÄ« ir iegÅ«t nodokļu numuru IRD number, kam nepiecieÅ”ama adrese Jaunzēlandē, uz kuru tas tiks 10 dienu laikā nosÅ«tÄ«ts. Var palÅ«gt adresi draugiem, man vai kādam Couchsurfing Jaunzēlandes forumā, vai iegÅ«t savu pastakastÄ«ti kādā hostelÄ«. 

Vēl jāatver bankas konts uz kuru tiks skaitÄ«ta alga. To var atvērt jabkurā bankā, pārsvarā iecienÄ«tākās ir Kiwibank, Westpac, ANZ. Mēs izmantojam Westpac un esam atvēruÅ”i vienu kopÄ«go kontu. Lai atvērtu kontu, ir nepiecieÅ”ama adreses pierādÄ«Å”ana, par to var izmanto IRD numura saņemto vēstuli, vai arÄ« palÅ«gt, lai kāds galvo par jÅ«su dzÄ«vesvietu. Par mums galvoja pirmā helpx vietas Ä«paÅ”niece. 

Vēl svarīga lieta ir vietējais telefona numurs. Labi ir 2degries vai Telecom. Ar Telecom dauzās vietās valstī var tikt pie brīva Wifi, kas Jaunzēlandē joprojām var būt liels izaicinājums.

Daži dati par algām un dzīvoŔanas izmaksām

Minimālā alga Å”obrÄ«d ir 14,75 dolāri stundā. Uz rokas nedēļā var nopelnÄ«t no 500 lÄ«dz 600 dolāriem, tas, protams, atkarÄ«gs no nostrādāto stundu skaita. Istabiņas Ä«rÄ“Å”ana vienam izmaksā ap 140 – 160 dolāriem nedēļā, bet pāriem 200 – 250 dolāriem nedēļā (ieskaitot internetu un visus komunālos maksājumus). Hosteļos viena nakts izmaksā ap 26 dolāriem, bet ar BBH karti, kuru var iegādāties par 40 dolāriem, cenu var samazināt lÄ«dz 20 vai 22 dolāriem par nakti (ap 14 eiro). 

Janzēlandē populārs, bet diemžēl tagad aizliegts ir tā sauktais free camping jeb gulÄ“Å”ana maŔīnās, kurās parasti ir iebÅ«vēta gulta. Å eit ir busiņu un kemperu paradÄ«ze, jo tāpat visi pārsvarā izmanto brÄ«vo kempingoÅ”anu, tikai ir jāuzmanās, kādas vietas tiek izvēlētas par naktsmājām. Tad vēl ir DOC kempingu, kuros jāmaksā simboliska maksa, kas parasti ir 6 vai 7 dolāri par nakti vienai personai. Tad var noparkot savu busiņu un ērti iekārtoties laiskai kempingoÅ”anai. Dienvidu salā ir vieglāk izmantot brÄ«vo kempingoÅ”anu, jo ir krietni mazāk apdzÄ«voto vietu, pārsvarā meži, kalni, plaÅ”as pludmales un fermas. Mēs mierÄ«gi dzÄ«vojām savā busiņā arÄ« Ziemeļu salā, pāris reizes esam palikuÅ”i pilsētu vidÅ«, parku tumŔākajā nostÅ«rÄ« un nekādu problēmu vai soda zÄ«mÄ«Å”u. Tomēr ir pazÄ«stami cilvēki, kuri par Ŕādām aktivitātēm ir saņēmuÅ”u 200 dolāru sodu. Neizmantot lielceļu ceļmalas un atklātas vietas pilsētās, nebÅ«tu arÄ« ieteicams noparkoties pie zÄ«mēm, kur skaidri norādÄ«ts, ka kempingoÅ”ana ir aizliegta.

Ja kāds tuvākajā laikā plāno ļauties Jaunzēlandes vilinājumam, var droÅ”i kontaktēties ar mani. CentÄ«Å”os palÄ«dzēt, kā vien varÄ“Å”u. Priekā! DzÄ«ve ir garŔīga.Ā 

Dalies
No Comments

Post A Comment