pieseko
Kā apceļot pasauli bez naudas? - pasaules piedzivojums

Kā apceļot pasauli bez naudas?

Aoraki / Mount Cook, Jaunzēlande

Raksts pārpublicēts no ŽURNĀLS EJ, kuru uzrakstīju 2018. gada rudens numuram.

Jautājums, kurš nomoka ne vienu vien ceļotāju un sapņotāju. Skaidrs, ka pavisam bez naudas nevar, kaut gan ir cilvēki, kas ir pierādījuši pretējo. Vai esi kādreiz vēlējies dzīvot Kostarikas džungļos, Venecuēlā, Perū, Taizemē, Kanādā, Jaunzēlandē vai Urugvajā? Apceļot Dienvidameriku, Āziju, Āfriku? Ceļot nevis tikai 3 nedēļas, bet varbūt 3 gadus?

Kad pirms sešiem/septiņiem gadiem sāku plānot sapņa piepildīšanu par pasaules apceļošanu, daudz laika pavadīju meklējot, “guglējot”, lasot informāciju par iespējām, kā ceļot bez naudas. Bez laimēta miljona kabatā šis plāns varbūt izklausās kā utopija, bet vēlos atklāt dažas iespējas, kas varētu noderēt plānojot nākamo ceļojumu.

Daudzi Latvijas jaunieši ir izmantojuši brīvprātīgā darba iespējas ar dažādu Nevalstisko Organizāciju palīdzību, bet parasti dokumentu kārtošana aizņem diezgan daudz laika un reizēm iesaistīto pušu ir vairāk kā saprašanas, arī vecuma limits ir ierobežots.

Vēlos pastāstīt par trīs brīvprātīgā darba iespējām apmaiņā pret dzīvošanu un ēdināšanu. Iesaku apskatīt tādas vietnes/ organizācijas:

– helpx.net

– workaway.info

– wwoofinternational.org

Helpx projekta ietvaros, darbs avokado audzētavā, kura piederēja fantastiskai ģimenei. Tik daudz ko apguvām un iemācījāmies.

Vecākā no visām ir WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms), kas dod iespējas brīvprātīgi strādāt  dažādās saimniecībās un fermās visā plašajā pasaulē. Lielāko uzsvaru liekot uz eco produkciju,  pašpietiekamu dzīvesveidu, cilvēka un dabas savstarpēju mijiedarbību. Vēsturiski viss ir aizsācies Anglijā pirms apmēram 40 gadiem, kad cilvēki sākuši vairāk apjaust nepieciešamību dzīvot un būt tuvāk dabai, kura nav tik viegli pieejama lielpilsētu iedzīvotājiem. Mums, latviešiem, varbūt to ir grūti izprast, jo lauki ir rokas stiepiena attālumā, gandīz katram ir kāds radinieks ar lauku māju un dārzu, kartupeļu vagām, varbūt arī upi un pirtiņu. Tagad iedomājamies cilvēkus Ņujorkā, ko redz viņi, un kādas ir viņu iespējas? Caur WWOOF pamazām pasaulē sāka izplatīties ideja par darbu, kas balstīts uz brīvprātības principa un pieredzes gūšanu apmaiņā pret dzīvošanu.
Visām šīm organizācijām galvenā ideja ir līdzīga, tikai atšķiras specifika. WWOOF orientējas uz eco saimniecībām, helpx.net (Help Exchange) ir dažādi projekti sākot no lauku saimniecībām, palīdzēšanas mājās, bērnu pieskatīšanas, līdz pat mākslas galerijām, sērfa skolām, jogas nometnēm, māju celšanām džungļos un palīdzēšanas bezpeļnas organizācijās Āfrikā. Projekti ir daudz un dažādi. Helpx sākumā var šķist neērts, nesaprotams un grūti lietojams, bet tur patiešām joprojām var atrast interesantus projektus un vietas visā plašajā pasaulē.

Workaway dizainiski ir mūsdienīgāks, ar pielāgotu mobilo lapu un ērtāku meklēšanu, un pēdējos dažos gados tas lietotāju ziņā un projektu ziņā ir izvirzījies priekšā savam priekštecim Helpx. Abiem idejas ir līdzīgas un bieži vien vienu un to pašu projektu var atrast gan Helpx, gan Workaway.

Atšķirībā no Helpx un Workaway, WWOOF nav vienas kopīgas lapas, jo katrā reģionā ir sava organizācija, kas nozīmē, ka, ja ir vēlēšanās palīdzēt un doties uz dažādām pasaules vietām, tad jāreģistrējās katrā lokācijas lapā atsevišķi, tāpat arī jāmaksā reģistrācijas maksa.

Kā tas viss darbojas

Lai kontaktētos un pieteiktos projektam ir jāpiereģistrējās un jāsamaksā reģistrācijas maksa, piemēram Workaway tas ir 32 eiro apmērā, ja reģistrējies, kā indivīds, vai 42 eiro, ja reģistrējas kā ceļojošs pāris, kas ļauj turpmāk neierobežoti izmantot iespējas gada garumā. Helpx.net 20 eiro uz diviem gadiem. Tomēr, lai tikai caurskatītu un iepazītos ar iespējām var reģistrēties bez maksas un meklēt projektus, lai saprastu, vai ir vēlēšanās kaut ko tādu darīt.  Maksas versijā var uzreiz redzēt kontaktdetaļas, atsauksmes, bildes un pieteikties projektiem. Viss ir droši, jo gan brīvprātīgie, gan projektu īpašnieki viens otram raksta atsauksmes par gūto pieredzi. Viss ir atkarīgs no paša vērības, cik cītīgi tiek pētīts un lasīts. Es parasti izlasu visu un pavadu kādu laiku pētot, lai gūtu maksimāli labu pieredzi. Viss balstās uz savstarpēju uzticēšanos. Brīvprātīgie meklē iespēju mācīties un iepazīt dažādas sfēras, tāpat arī projektu autori cer uz darboties gribošiem palīgiem, kas patiešām palīdzēs un gribēs strādāt. Darbs parasti ir 3 līdz 4 stundas apmaiņā pret dzīves vietu un ēdināšanu, bet bieži vien ir pieejamas papildus lietas, kā velosipēdi, auto, laivas, kabatas nauda, papildus apmaksāts darbs un kopīga ceļošana.

Brīvprātīgie izveido savu profilu, kuru var veidot gan kā pāris, gan individuāli, un apraksta savas darba iemaņas, pieredzi, plānus. Projektu autori apraksta datalizētu informāciju par darbu, stundu skaitu, iespējām un sevi. Par brīvprātīgā darba ilgumu parasti vienojās savstarpējā sarakstē. Darbs var būt no dažām dienām līdz pat vairākām nedēļām un mēnešiem.

Mana pieredze

Mana pirmā Helpx pieredze bija Portugālē sērfa skolā Tur devos kopā ar savu draugu. Dzīvojām sērfa skolā, palīdzējām darbos un katru dienu papildus saņēmām sērfošanas stundas un visu nepieciešamo aprīkojumu. Dzīvojot Jaunzēlāndē brīvprātīgo darbu izmantoju pirmās trīs nedēļas, kamēr kārtoju visas formalitātes, kas nepieciešamas, lai varētu legāli strādāt saskaņā ar savu iegūto Working Hiloday vīzu. Palīdzēju gan mājsaimniecībās, piemēram, atjaunoju mēbeles un krāsoju terases. Palīdzēju arī avokado audzēšanas dārzos, kur daudz iemācījos par avokado audzēšans specifiku. Šāda veida brīvprātīgais darbs paver iespējas daudz mācīties un darīt lietas, kuras varbūt vienmēr ir gribējies, bet nakad nav bijis laika. Piemēram,strādāju kā interjera dizainers un palīdzēju iekārtot jaunu atpūtas māju netālu no Jaunzēlandes sērfošanas mekas Raglan. 

Vai, kad devos viena ceļo pa Kambodžu un Taizemi, tādā veidā tur Kambodžā pāris nedēļas strādāju bārā pie pašas pludmales. Savukārt, Taizemē devos augšā kalnos un nodzīvoju laiciņu pie kāda izbijuša budistu mūka, kurš ir izveidojis komūnu, vietu ar nosaukumu “Mindful Farm” (ko varētu tulkot kā “apzinātības fermu”). Jēdziens “ferma”, gan šeit lietots pavisam citādākā kontekstā, nekā mēs to citkārt saprastu. Šis mūks bija izveidojis vidi, kur cilvēki palika un darbojās uz brīvprātības principa, dīvoja komūnā, kopā gatvoja, kopā strādāja, mācījās par dažādiem ārstniecības un pārtikā lietojamiem vietējiem augiem, pārtikā lietoja tikai to, kas tika uz vietas izaudzēts, un gāja palīgos arī vietējiem zemniekiem un viņu ģimenēm. No rīta modāmies ar jogu, brokastis ēdām klusumā skatoties, kā mostās pasaule kalnos, kā izklīst rīta migla un lēnām aust saule, pa dienu drbjāmies, pēcpusdienā atvēlējām laiku sev klusumā, grāmatām, dienasgrāmatu rakstīšanām, vai pastaigām kalnos, vakaros mācījāmies meditācijas pamatprincipus. Mācīties būt saskaņā ar sevi un nebaidīties dzīvot lēnāk, ikdienā ieklausīties sevī.

Vēl pāris vērtīgas opcijas, kuras var izmantot un samazināt ceļošanas izmaksas

Couchsurfing.org

Ir sava veida sociālais tīkls, kur cilvēki viens otram piedāvā iespēju palikt savās mājās bez maksas, apmaiņā pret stāstiem, labi pavadītu laiku, pieredzes un kultūras apmaiņu. Tiek izveidoti lietotāju profili ar fotogrāfijām, un iespējām sūtīt privātas ziņas, pieteikties dažādās domubiedru grupās pēc lokācijas vietas vai interesēm. Katram profilam ir atsauksmju sadaļa, kurā “dīvānsērfotāji” apraksta par pieredzi ar attiecīgo lietotāju. Izveidojot savu profilu var norādīt, vai esi gatavs uzņemt viesus, vai arī tikai “dīvānsērfot”. Viss ir balstīts uz brīvprātīgu palīdzēšanas ideju, jo cilvēki ļauj viesiem palikt pie sevis, bet dodoties ceļojumos, paši meklē vietas, kur palikt.

Brīdī, kad esi nolēmis ceļot, meklē attiecīgās valsts un pilsētas hostus(izmitinātājus) un sūti viņiem privātas vēstules.  Lielajās pilsētās tas bieži vien var sagādāt grūtības, jo aktīvie hosti dienā var saņemt pat ap 60 šādu lūgumu. Vēstulēs stāsti par sevi, saviem plāniem un kāpēc vēlies palikt pie attiecīgā cilvēka.  Lielākā kļūda rakstot šādas vēstules ir pārkopēšana un neiedziļināšanās konkrētā cilvēka profilā. Pieredzējuši hosti to var sajust jau no pirmajiem teikumiem, tāpēc iesaku kārtīgi izpētīt profilus un padomāt, kāpēc vēlies palikt un iepazīt attiecīgo dīvānsērfotāju, jo gan Tev, gan viņam kopā būs jāpavada laiks. Labāk ir uzrakstīt vairākiem, jo ne vienmēr tiek saņemtas atbildes vai apstiprinājums.

Man ir dažādas Couchsurfing pieredzes, gan labas, gan ne tik labas, bet vēl nekad nav nācies piedzīvot kaut ko sliktu, jo tāpat kā ar Helpx galvenais ir izpētīt profilus un atsauksmes  gan sērfojot gan izmitinot. Piemēram, pirms dažiem gadiem Latvijā izmitināju 3 vācu jauniešus, tad vēl pēc diviem gadiem viņu draugus, kuri ar velospēdiem ceļoja apkārt Baltijas jūrai. Ar viņiem joprojām uzturam kontaktus un regulāri sarakstāmies.

Drošība. CouchSurfing sistēma nodrošina dalībnieku verifikāciju pēc vārda, uzvārda, adreses un, protams, citu apmeklētāju atsauksmēm.

Ceļojot izmantojot Couchsurfing ir iespēja daudz labāk iepazīt vietas, uzzināt vietējo ieteikumus un doties kopīgos piedzīvojumos. Iepazīt vietu no vietējo skatu punkta.

Hitchwiki

Hitchwiki ir lieliska lapa stopētājiem ar dažādiem ieteikumiem, aprakstiem, pieredzēm un norādēm. Ar tās palīdzību esmu ar draugu izstopējsi cauri visai Eiropai. Meklētājā atliek tikai ierakstīt valsti vai pilsētu, no kuras tiek plānots stopēt un tālāk caur aprakstu meklēt, kā to labāk darīt. Plaša informācija par stopēšanas vietām, sabiedrisko transportu, kas uz tām ved, instrukcijām, kā tikt un dažādām opcijām, kuras var izvēlēties.

Māju pieskatīšana, kamēr to īpašnieki atrodās ārzemēs

Ir pieejamas dažādas mājaslapas, kas ceļojot palīdzētu ietaupīt dzīvošanas izmaksas. Būsim godīgi, lielākās izmakas no budžeta parasti sastāda tieši viesnīcu, hosteļu un dzīvokļu īrēšana. Tāpēc, ja kāds ir nolēmis eļot ilgāku laiku, tad ideja par mājokļu pieskatīšanu, noteikti ir apsvēršanas vērta. Jo labāk aizpildīts profils, jo lielākas iespējas tikt izvēlētam par pieskatītāju. 

Cilvēki dodās ilgākos vai īsākos ceļojumos un meklē, kas viņu prombūtnes laikā varētu rūpēties par mājām un viņu mīluļiem. Tiek izvietoti sludinājumi tādās mājaslapās kā:

– Housecarers.com 

– Mindmyhouse.com 

– Trustedhousesitters.comPārsvarā piedāvājumi ASV, Jaunzēlandē, Kanādā, Eiropā, Austrālijā. Minimālā reģistrācijas maksa ir 7,99 dolāri uz mēnesi.

Lētāko biļešu meklēšana

Saprotams, ka pilnīgi bez naudas nevar, jo tomēr jāiegadājās lidojumi. No savas pieredzes varu ieteikt lidojumu meklēšanai atveltīt krietnu laiku, jo, kas meklē, tas arī atrod. Ir pāris ļoti noderīgas lapas, kas atvieglo lidojumu meklēšanu, piemēram:

Šie meklētāji palīdz salīdzināt lēto lidojumu cena starp simtiem dažādu aviokompāniju, kas krietni atvieglo biļešu pirkšanu. Lētākās biļetes parasti atrodamas nedēļas vidū – otrdienās, trešdienās un ceturtdienās, uz nedēļas nogali cenas krietni pieaug.

Vēl labs triks ir lidot lielākā kompānijā, jo daudzi pārvadātāji, pērkot vairāk biļešu uzreiz, piedāvā draudzīgākas cenas. Ja ir ieplānots braukt atpūsties kopā drugu grupā, tad labāk visiem pirkt vienlaicīgi, nevis katram savu biļeti, būs izdevīgāk.

Ja, esat gatavi lidostās pavadīt mazliet vaiāk laika, tad ļoti labas cenas var atrast, ja lido ar pārsēšanos, īpaši uz tālākiem galamērķiem – Āzija, Jaunzēlande, ASV, Dienvidamerika. Ja nav bail pavadīt 10 + stundas lidostā, tad var atrast, pat ļoti lētus risinājumus.

Vēl jāatcerās, ka ja dienas ir pavadītas meklējot biļetes internetā, tad labāk iztīrīt sava datora “kešatmiņu” un pārlūkošanas vēsturi, jo dators uzkrāj informāciju par visu meklēto, un tad arī iepriekš atrastajiem “lētajiem” piedāvājumiem var palielināties cenas, tā liekot steigties un pirkt biļetes bailēs pazaudēt atrasto izdevīgo risinājumu.

Jā, trakā ideja apceļot pasauli bez miljona. Varbūt tagad arī jums tas šķiet iespējams?

Apkopoju veidus un vietnes, kurus esmu atradusi savos ilgajos meklējumos un piedzīvojumos, un patiešām ceru, ka kādam tie varētu noderēt.

Galvenais ir nekad nepagurt meklēt iespējas un izdzīvot sapņus.

Dalies
No Comments

Post A Comment