Darbs Jaunzēlandē

Jaunzēlandē bijām pavadījuši trīs nedēļas, nokārtojuši visas nepieciešamās lietas, lai varētu legāli strādāt saskaņā ar iegūto Working Holiday vīzu. Paspējuši iepazīt gan Oklendas reģionu un tā mežus, gan arī tikuši 200 km tālāk uz mazo zeltraču pilsētiņu Waihi. Tur dzīvojām tuvāk Waihi pludmalei mazā kalnu ielejā, lielu avokado dārzu ielenkumā. Vairāk par sākumu Jaunzēlandē vari lasīt šajā rakstā

Pēc nedēļas helpx avokado dārzos, bijām gatavi doties darba meklējumos uz 30 km attālo Mount Maunganui. Mount Maunganui atrodās Bay of Plenty reģionā, kurš slavens ar kivi augļu produkciju, tāpēc cerējām, ka varbūt izdosies atrast darbus šajā industrijā, bet augļu vākšana sākās tikai aprīļa vidū, tāpēc diemžēl februāris tika pasludināts par kluso mēnesi. 

Ierodoties pilsētiņā sākumā mēģinājām apjautāties hostelī, vai tur varētu padzīvot apmaiņā pret pāris stundu darbu, bet šo pozīciju bija jau aizņēmuši citi ceļotāji un mums tika pavēstīts, ka tuvākās divas nedēļas viņiem jau nodrošinātas. Nekas cits neatlika, kā doties meklēt kādu kempingu, kur par lētāku samaksu varētu uzsliet savu telti, lai nākamajā dienā nodotos darba meklējumiem. Atradām vietu vietējā Holiday Park, kuru droši vien būtu grūti nosaukt par kempingu – spa, baseins, labiekārtotas atpūtas telpas un virtuve. Maksājām katrs 22 dolārus par nakti, kurus var pielīdzināt 14 eiro. Tā kā lēti tas, protams, nebija, bet darbu atrast vajadzēja un vieglāk to izdarīt atrodoties tuvāk pilsētai.

Jaunzēlandē daudzi hosteļi darbojās kā darbā iekārtošanas aģentūras, kas piedāvā palīdzēt atrast sezonas darbu, ja strādāšanas laikā ceļotājs paliek atiecīgajā hostelī. Lētāk un ērtāk, protams, ir pašam īrēt istabu, tāpēc ieteicams darbu meklēt ar saviem spēkiem, vai arī palikt hostelī, kamēr tiek piedāvātas darba iespējas un tad atrast savu dzīvesvietu un pamest hosteli. Galvenais šādos sezonas darbos ir tikt pie darbadevēju kontaktiem, kas pieejami hosteļiem. Ļoti daudzas svarīgas industrijas Jaunzēlandē turās tieši uz somaiņiem – kivi augļu, avokado, vīna dārzi, darbs fermās un pat celtniecība (īpaši pēc lielās 2011. gada Kristčērčas zemestrīces, kura nopostīja pus pilsētu). 

Darba atrašana

Nākamās dienas pavadījām staigājot pa pilsētu ar CV rokās, klīstot iekšā kafejnīcās, bāros, veikalos, būtībā gājām iekšā visur un bez kautrēšanās jautājām vai ir nepieciešami darbinieki. Man izdevās atrast darbu jau otrajā dienā 7 km attālajā Taurangā, kādā ļoti rosīgā kafejnīcā. Tur strādāju kopā ar abiem tās īpašniekiem – Perūnu un Saiju no Kambodžas. Pirmās dienas absolūti pierādīja, ka darbs kafejnīcā/ beķerejā nav nekāda izklaide un ir patiesi ļoti grūts. Tā kā biju vienīgais palīgs, tad darīju pilnīgi visu – apkalpoju klientus, biju viesmīle, palīdzēju gatavot, raudāju griežot sīpolus un mazgāju simtiem trauku dienā. Agnes, klients! Agnes, trauki! Agnes, kafija! Agnes, smūtijs! Agnes, maize! Agnes, ātrāk! Tā nu es tur joņoju katru dienu maratonu, ķerot, grābjot un darot visas lietas vienlaicīgi. Un viņi teica, ka darbs reklāmā esot stresains. Kā tad! 

Ļoti daudz iemācījos un, kad lietas iegāja rutīnā, tad vairs nejutos kā vergs svešā valstī. Tas vienkārši bija veids, kā abi kambodžieši bija raduši strādāt – ātri un ilgi. Viņi paši darbā ieradās ap četriem no rīta, bet mana darba dienas sākās (tikai) astoņos un turpinājās līdz vēlam vakaram ar nieka 15 minūšu pudienas pārtraukumu. Traki ne? Bet bija arī daudz laba, piemēram, par mani ļoti rūpējās,  vienmēr centās palīdzēt visos iespējamos veidos, un darbā pārsvarā virtuvi piepildīja trakas smieklu vētras, viena otra ķircināšana un jaukas sarunas. Turklāt uzlaboju arī londzēšanas prasmes, jo uz darbu un no darba katru dienu devos ar longbordu, 15 km katru dienu, lielā ātrumā, jo, kurš gan no rīta spēj laicīgi iziet ārā no mājām? Drīz vien kļuvu par vietējo slavenību, visi sveicināja, pastāvīgie klienti kafejnīcā nemitīgi stāstīja, kur mani redzējuši, sauca par trako “skatergirl”.

Brīvība

Jānis pāris dienu laikā atrada darbu galdniecībā, ar lieliskiem kolēģiem un normālu astoņu stundu darba dienu. Tomēr puisim, kuram ir gandrīz desmit gadu pieredze galdniecībā un, kurš pieradis radīt mēbeles no sākuma līdz beigām, stāvēt katru dienu pie viena aparāta, nebija visai interesanti. Pietrūka tikšanās ar klientiem, skicēšanas, komunikācijas un prieka par galarezultātu. 

Grūtāk par darba atrašanu, bija atrast dzīvesvietu. Vairāk kā nedēļu nodzīvojām teltī, katru rītu rāpjoties ārā, rakājoties un meklējot drēbes mugursomās, mēģinot savest sevi kārtībā jaunai darba dienai. Vēlāk izdevās atrast istabiņu dzīvoklī, kuru īrējām kopā ar diviem puišiem no Anglijas – bārmeni un pavāru. Nesapriecājaties, pavārs visa mēneša laikā nekādu kulinārijas brīnumu tā arī galdā necēla, biežāk gan mājas piepildīja Mcdonalda frī kartupeļu un burgeru smaka. Dzīvoklis piederēja kādai mazliet patrakai kundzei, kuras 55 + gadu novecojušo ķermeni pārsvarā rotāja koši rozā mini kleita, bet rokas nepameta kūpoša cigarete. Pilsētā viņu pazina visi un mums bija pamatotas aizdomas, ka savulaik Dženīve nodarbojusies ar narkotiku tirdzniecību un labu laiku tās palietojusi arī pati. Nudien, kolorīta dāma. Par to, cik traks bija viņas 30 gadīgais dēls, kurš uzvedās, kā 15 gadīgs puišelis, es labāk nemaz nesākšu stāstīt. Par garlaicību dzīvoklī sūdzēties noteikti nevarējām, un to, ka pirms iesperšanās izīrētajā dzīvoklī, būtu pieklājības pēc vēlams kādreiz arī pieklauvēt, neviens no viņiem nebija dzirdējis. 

Busiņa iegāde un darba uzteikšana

Mēneša laikā bijām mazliet iekrājuši naudiņu, domas par iespējami drīzo vasaras beigšanos urdīja pamest darbus un doties Ziemeļu salas apskates tūrē. Savās darba vietās nostrādājām tikai pusotru mēnesi un pēdējā nedēļā caur vietējā ebay versiju TradeMe izsolē ieguvām superīgu Toyota 1991.gada busiņu ar iebūvētu gultu mašīnas aizmugurē. Busiņš izmaksāja ap 1500 dolāriem (ap 960 eiro) un līdzi saņēmām visu nepieciešamo – pannas, katlus, plītiņu, galdu, krēslus un navigāciju. Lai tiktu pie Bubbles, mērojām 300 km ar autobusu un tajā pašā dienā arī braucām atpakaļ ar savu jauniegūto sabiedroto, sauktu par Bubbles.

Mēs iemīlējām Bubbles un pavadījām pasakainu nākamo pusotru mēnesi ceļojot, guļot ērtākajā gultā, kāda jebkad ir bijusi, ejot pārgājienos, kapjot kalnos, rāpjoties vulkānos un daudz, daudz sērfojot, bet par to pastāstīšu nākamajā rakstā. Baudiet bildes!

Dalies
No Comments

Post A Comment